×

Warning

Failed loading XML file.
StartTag: invalid element name
Extra content at the end of the document

FONT

MORE STORIES


The deck is stacked with big-time high school basketball coverage on Friday night

NEWS-TIMES PHOTO: WADE EVANSON - The Forest Grove boys team (including senior post Sam Riley) and the Vikings will be back in action today when they host McKay in Greater Valley Conference action at 5:45 p.m.The gift that keeps on giving.

An annuity, you ask?

A generous grandma?

No — it's high school basketball, which continues in grand fashion today, with league play and tournaments and huge non-league contests galore.

And with all that going on, you just know that Pamplin Media Group's many sports editors and photosgraphers will out in force to cover the action.

Pamplin Media Group continues and builds on its role as a state leader in high school basketball coverage this season, now presenting its work even more quickly and sharing it more broadly. We, as a company, are now posting our high school basketball stories and photos to all our websites as soon as possible following each Friday night's contests.

And once they're posted, by clicking on the Prep Basketball tab that's now been added to each of our websites, visitors will be able to see all the stories and photos posted by our sports reporters and sports editors, not just those particular to their home schools and hometowns.

To see the Prep Basketball tab, just hover over the Sports tab at the top of the page.

Featured this week in our slate of high school basketball coverage will be:

Boys

Class 6A

Gresham at Canby, 6:45 p.m.

McKay at Forest Grove, 5:45 p.m.

Class 5A/6A

Wilsonville at West Linn, 7:30 p.m.

Class 3A

Sheridan/Sheridan Japanese Char. at Colton, 7:30 p.m.

Class 2A

Central Linn at Culver, 7 p.m.

Girls

Class 6A

St. Mary's at West Linn, 6 p.m.

Newberg at Sherwood, 7 p.m.

Roosevelt at Gresham, 7 p.m.

Class 3A

Sheridan/Sheridan Japanese Char. at Colton, 6 p.m.

Class 2A

Central Linn at Culver, 5:30 p.m.

Friday's Complete Boys Schedule

Class 6A

Metro League

Liberty at Aloha, 7:15 p.m.

Sunset at Beaverton, 7:15 p.m.

Southridge at Glencoe, 7:15 p.m.

Century at Westview, 7:15 p.m.

Greater Valley Conference

McMinnville at West Salem, 5:45 p.m.

South Salem at North Salem, 5:45 p.m.

McNary at Sprague, 5:45 p.m.

McKay at Forest Grove, 5:45 p.m.

Non-League

Gresham at Canby, 6:45 p.m.

Barlow at Willamette, 6:45 p.m.

Lakeridge at South Eugene, 6:45 p.m.

Wilson at Reynolds, 7 p.m.

Camas , Washington, at Tigard, 7 p.m.

Roseburg at North Eugene, 7 p.m.

Tualatin at Centennial, 7 p.m.

Grant at Central Catholic, 7 p.m.

Woodburn at Benson, 7:15 p.m.

Jesuit at Lincoln, 7:15 p.m.

Battle Ground , Washington, at Madison, 7:15 p.m.

Wilsonville at West Linn, 7:30 p.m.

Red Bluff Holiday Tournament

South Medford at Orestimba, California, 2:30 p.m.

Shamrock Slam

North Medford at David Douglas, 5:30 p.m.

West Albany at Sheldon, 7 p.m.

Class 5A

Non-League

Bend at Marist Catholic, 7 p.m.

Redmond at South Albany, 7 p.m.

Putnam at Pendleton, 7 p.m.

Eagle Point at Corvallis, 7 p.m.

Summit at Churchill, 7 p.m.

Mountain View at Thurston, 7 p.m.

St. Helens at The Dalles, 7 p.m.

Dallas at Hillsboro, 7:15 p.m.

Abby's Pizza Holiday Classic

Central at North Marion, 8 p.m.

Class 4A

Non-League

North Valley [Jv2] at Prospect Char., 4 p.m.

Pleasant Hill at Douglas, 6:30 p.m.

Scappoose at Estacada, 7 p.m.

Cascade at Sweet Home, 7:15 p.m.

Phoenix at South Umpqua, 7:30 p.m.

St. Mary's-Medford at Hidden Valley, 7:30 p.m.

Elmira at Creswell, 7:30 p.m.

Tillamook at Taft, 7:30 p.m.

Abby's Pizza Holiday Classic

Banks at Corbett, 5 p.m.

Valley Catholic at Waldport, 6:30 p.m.

Anderson Tournament

TBD at Klamath Union, noon

Eureka Tourney

Brookings-Harbor at TBD, California, noon

Glendale Tournament

Marshfield [Jv2] at Glendale, 7 p.m.

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Sutherlin at North Bend, 8:30 p.m.

Crook County at North Valley, noon

Philomath at Coquille, 3:30 p.m.

Junction City at Marshfield, 7 p.m.

North Douglas Winter Invitational

Cottage Grove [Jv] at North Douglas, 7:30 p.m.

Rocket Invite

McLoughlin at Condon/Wheeler, 4:30 p.m.

Seaside Holiday Classic

Astoria at Sisters, 11 a.m.

Madras at Elma , Washington, 2 p.m.

Newport at Montesano , Washington, 5:15 p.m.

Cottage Grove at Seaside, 8:30 p.m.

Skyview Tourney

La Grande at TBD, noon

Today's Dentistry Elite 8

Ontario at Fruitland, Idaho, 3:30pm

Class 3A

Lewis & Clark League

Catlin Gabel at De La Salle North Catholic, 7:30 p.m.

Non-League

Ambrose, Idaho, at Nyssa, 6:30 p.m.

Days Creek at Illinois Valley, 7 p.m.

Harrisburg at Willamina, 7:30 p.m.

Sheridan/Sheridan Japanese Char. at Colton, 7:30 p.m.

Kennedy at Blanchet Catholic, 7:30 p.m.

Irrigon at Union, 7:30 p.m.

Amity Warrior Classic

TBD at Amity, noon

TBD at Scio, noon

Gervais at Umatilla, 4:45 p.m.

Block M Tourney

Portola, California, at Lakeview, 2:40 p.m.

Dayton Tournament

Santiam Christian at Salem Acad., 5 p.m.

Stanfield Tournament

Ione at Riverside, 4:30 p.m.

Exhibition & Alumni

Npire, Australia, at Westside Christian, 7:30 p.m.

Class 2A

Non-League

Oakridge at Bandon, 6 p.m.

Gold Beach at Lost River, 6:30 p.m.

Santiam at Toledo, 7 p.m.

East Linn Christian Acad. at Bonanza, 7 p.m.

Reedsport at Mapleton, 7 p.m.

Central Linn at Culver, 7 p.m.

Umpqua Valley Christian/Melrose Christian at Myrtle Point, 7 p.m.

Weston-McEwen at Grant Union, 7:30 p.m.

Chiloquin at Butte Falls/Crater Lake Char. Acad., 7:30 p.m.

Oakland at Regis, 7:30 p.m.

Heppner at Imbler, 7:30 p.m.

Glendale Tournament

Riddle at Camas Valley, 4:30 p.m.

Rocket Invite

Enterprise at Pilot Rock, 7:30 p.m.

Stanfield Tournament

Elgin at Stanfield, 7:30 p.m.

Class 1A

The Valley 10 League:

Southwest Christian at Portland Waldorf, 7:30 p.m.

Mountain Valley League

Central Christian at Paisley, 7 p.m.

Old Oregon League

Cove at Joseph, 6:45 p.m.

Echo at Griswold, 7 p.m.

Wallowa at Nixyaawii, 7 p.m.

Powder Valley at Pine Eagle, 7:30 p.m.

Alycia Jenkins Memorial

Adrian at TBD, 4:30 p.m.

Mitchell/Spray at Crane, 7:30 p.m.

Harper Tournament

TBD at Huntington, noon

Burnt River at TBD, 3:30 p.m.

Klickitat , Washington, at Perrydale, 4:30 p.m.

TBD at Harper Char., 6:30 p.m.

North Lake at Dufur, 7:30 p.m.

Holiday Hoops Classic

Sherman at Hosanna Christian, 7:30 p.m.

North Douglas Winter Invitational

Mohawk at Elkton, 4:30 p.m.

Triad Tourney

Powers at Horizon Christian-Hood River, 2:15 p.m.

Pacific at Trinity Lutheran, 5:15 p.m.

Prairie City at Triad, 8:15 p.m.

Friday's Complete Girls Schedule

Class 6A

Metro League

Aloha at Liberty, 7:15 p.m.

Glencoe at Southridge, 7:15 p.m.

Beaverton at Sunset, 7:15 p.m.

Westview at Century, 7:15 p.m.

Three Rivers League

St. Mary's Acad. at West Linn, 6 p.m.

Tualatin at Lake Oswego, 7 p.m.

Newberg at Sherwood, 7 p.m.

Tigard at Lakeridge, 7 p.m.

Greater Valley Conference

McMinnville at West Salem, 7:15 p.m.

McKay at Forest Grove, 7:15 p.m.

McNary at Sprague, 7:15 p.m.

South Salem at North Salem, 7:15 p.m.

Non-League

Crescent Valley at Franklin, 6:15 p.m.

North Eugene at Roseburg, 6:45 p.m.

Roosevelt at Gresham, 7 p.m.

Canby at North Medford, 7 p.m.

Cleveland at Silverton, 7 p.m.

Centennial at Putnam, 7:15 p.m.

David Douglas at Wilson, 7:15 p.m.

Milwaukie at Jesuit, 7:15 p.m.

Reynolds at Parkrose, 7:15 p.m.

Lincoln at Clackamas, 7:30 p.m.

Abby's Pizza Holiday Classic

Oregon City [Jv] at Corbett, 3:30 p.m.

Class 5A

Non-League

Dallas at Hillsboro, 5:45 p.m.

Ashland at Henley, 6 p.m.

South Albany at Redmond, 7 p.m.

Marist Catholic at Bend, 7 p.m.

Churchill at Summit, 7 p.m.

Thurston at Mountain View, 7 p.m.

Ridgeview at Hood River Valley, 7 p.m.

The Dalles at St. Helens, 7:15 p.m.

Abby's Pizza Holiday Classic

Valley Catholic at Central, 6:30 p.m.

Class 4A

Non-League

Tillamook at Taft, 6 p.m.

Phoenix at South Umpqua, 6 p.m.

Elmira at Creswell, 6 p.m.

Douglas at Pleasant Hill, 6:30 p.m.

Estacada at Scappoose, 7 p.m.

Abby's Pizza Holiday Classic

Waldport at Molalla, 5 p.m.

Hidden Valley at North Marion, 8 p.m.

Dayton Tourney

Philomath at Dayton, 7 p.m.

Glendale Tournament

Marshfield [Jv2] at Glendale, 5 p.m.

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Coquille at North Bend, 10:15 a.m.

Gladstone at Junction City, 1:45 p.m.

Sutherlin at Madras, 5:15 p.m.

North Valley at Marshfield, 8:45 p.m.

McKinleyville Tourney

Brookings-Harbor at TBD, noon

Pilot Rock Tournament

Condon/Wheeler at McLoughlin, 3 p.m.

Seaside Holiday Classic

Sequim , Washington, at Sisters, 9:30 a.m.

Crook County at Cottage Grove, 12:30 p.m.

Astoria at Newport, 3:30 p.m.

Elma , Washington, at Seaside, 7 p.m.

Today's Dentistry Elite 8

Ontario at Homedale, Idaho, 2 p.m.

Triad Christmas Classic

Klamath Union [Jv] at Pacific, 12:30 p.m.

Class 3A

Lewis & Clark League

Catlin Gabel at De La Salle North Catholic, 6 p.m.

Non-League

Ambrose, Idaho, at Nyssa, Canceled

Days Creek at Illinois Valley, 5:30 p.m.

Sheridan/Sheridan Japanese Char. at Colton, 6 p.m.

Kennedy at Blanchet Catholic, 6 p.m.

Irrigon at Union, 6 p.m.

Harrisburg at Willamina, 6 p.m.

Amity Warrior Classic

Gervais at Umatilla, 3 p.m.

Scio at Amity, 6:30 p.m.

Block M Tourney

Portola, California, at Lakeview, 1:10 p.m.

Hosanna Christian Tournament

Cascade Christian at Butte Valley, California, 3 p.m.

Stanfield Tournament

Ione at Riverside, 3 p.m.

Class 2A

Non-League

Heppner at Imbler, 3 p.m.

Oakridge at Bandon, 4:30 p.m.

Gold Beach at Lost River, 5 p.m.

Reedsport at Mapleton, 5:30 p.m.

East Linn Christian Acad. at Bonanza, 5:30 p.m.

Umpqua Valley Christian/Melrose Christian at Myrtle Point, 5:30 p.m.

Central Linn at Culver, 5:30 p.m.

Chiloquin at Butte Falls/Crater Lake Char. Acad., 6 p.m.

Santiam at Toledo, 6 p.m.

Oakland at Regis, 6 p.m.

Weston-McEwen at Grant Union, 6 p.m.

Glendale Tournament

Riddle at Camas Valley, 3 p.m.

Rocket Invite

Enterprise at Pilot Rock, 6 p.m.

Stanfield Tournament

Elgin at Stanfield, 6 p.m.

Class 1A

The Valley 10 League

Southwest Christian at Portland Waldorf, 6 p.m.

Mountain Valley League

Central Christian at Paisley, 5:30 p.m.

Old Oregon League

Wallowa at Nixyaawii, 5 p.m.

Cove at Joseph, 5:15 p.m.

Powder Valley at Pine Eagle, 6 p.m.

Echo at Griswold, 6 p.m.

Alycia Jenkins Memorial

Adrian at TBD, 3 p.m.

Mitchell/Spray at Crane, 6 p.m.

Harper Tournament

TBD at Huntington, noon

Burnt River at TBD, 2 p.m.

Klickitat , Washington, at Perrydale, 3 p.m.

TBD at Harper Char., 5 p.m.

North Lake at Dufur, 6 p.m.

Holiday Hoops Classic

Sherman at Hosanna Christian, 6 p.m.

North Douglas Winter Invitational

Mohawk at Elkton, 3 p.m.

Triad Christmas Classic

Horizon Christian-Hood River at Prairie City, 3:45 p.m.

Powers at Triad, 6:45 p.m.

Contact Sports Editor Miles Vance at 503-3:30-0127 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine