FONT

MORE STORIES


Check out the many games we'll cover in round six of the high school football season

PMG PHOTO: GARY ALLEN - Newberg's Sonny Apilando and the 16th-ranked Tigers are back in action (Thursday, Oct. 10) tonight when they play at No. 26 Century at 7 p.m.Let's face it.

High school football is so good that we often wish we that it showed up more than one day a week.

Well, that wish has been granted this week, with many of Oregon's high school leagues in action tonight (Thursday, Oct. 10) due to a statewide teacher inservice day on Friday.

And with more than 40 games scheduled across the state in the sixth week of action, you just know that Pamplin Media Group's sports editors, reporters and photographers will be out in force to document the action.

Pamplin Media Group continues and builds on its role as a state leader in high school football coverage this fall, presenting its work more quickly and sharing it more broadly.

We, as a company, will post our high school football stories and photos to all our websites as soon as possible following tonight's contests.

And once they're posted, by clicking on the Prep Football Tab that's now part of each of our websites, visitors will be able to see all the stories and photos posted by our sports reporters and sports editors, not just those particular to their home schools and home towns.

To see the Prep Football Tab, just hover over the Sports tab at the top of the page.

Featured games from our Thursday slate of high school football coverage will be:

Class 6A

• No. 16 Newberg (4-1 overall) at No. 26 Century (2-3 overall), 7 p.m.

• No. 38 McMinnville (2-3 overall) at No. 25 Sherwood (3-2 overall), 7 p.m.

• No. 27 David Douglas (3-2 overall) vs. No. 22 Reynolds (3-2 overall) at Mt. Hood Community College, 7 p.m.

• No. 14 Barlow (4-1 overall) at No. 41 Sandy (1-4 overall), 7 p.m.

Class 5A

• No. 29 St. Helens (1-2 in SD1-W, 2-3 overall) at No. 26 Cleveland (1-2 in SD1-W, 2-2 overall), 7 p.m.

• No. 10 Scappoose (3-0 in SD1-W, 4-1 overall) at No. 8 Wilsonville (3-0 in SD1-W, 4-1 overall), 7 p.m.

• No. 5 Pendleton (3-0 in SD1-E, 4-1 overall) at No. 6 La Salle (2-0 in SD1-E, 2-2 overall), 7 p.m.

• No. 24 Hillsboro (2-2 in SD1-W, 2-3 overall) at No. 14 Forest Grove (2-2 in SD1-W, 2-3 overall), 7 p.m.

Class 2A

• No. 19 Gervais (0-3 in SD2, 2-3 overall) at No. 4 Kennedy (2-0 in SD2, 4-1 overall), 7 p.m.

Class 1A

• No. 4 Perrydale (2-0 in SD1, 5-0 overall) at No. 3 St. Paul (2-0 in SD1, 5-0 overall), 7 p.m.

Thursday's Complete Schedule

Class 6A

Special District 1:

Franklin at Madison, 6 p.m.

Lincoln at Roosevelt, 7 p.m.

Grant at Jefferson, 7 p.m.

Special District 3:

McMinnville at Sherwood, 7 p.m.

Liberty at Glencoe, 7 p.m.

Newberg at Century, 7 p.m.

Special District 4:

Clackamas at Gresham, 7 p.m.

Barlow at Sandy, 7 p.m.

David Douglas at Reynolds, 7 p.m.

Central Catholic at Centennial, 7 p.m.

Special District 6:

McNary at Sprague, 7:15 p.m.

Class 5A

Special District 1 - East:

Pendleton at La Salle Prep, 7 p.m.

Hood River Valley at Putnam, 7 p.m.

Special District 1 - West:

St. Helens at Cleveland, 7 p.m.

Scappoose at Wilsonville, 7 p.m.

Hillsboro at Forest Grove, 7 p.m.

Special District 2 - North:

North Bend / Powers at Springfield, 7 p.m.

Special District 2 - South:

Crater at South Eugene, 7 p.m.

North Eugene at Churchill, 7 p.m.

Special District 3:

Dallas at Silverton, 7 p.m.

North Salem at West Albany, 7 p.m.

Corvallis at McKay, 7:15 p.m.

Non-League:

Wilson at Parkrose, 7 p.m.

Class 4A

Special District 2:

North Marion at Estacada, 7 p.m.

Crook County at Gladstone, 7 p.m.

Woodburn at The Dalles, 7 p.m.

Special District 3:

Philomath at Sweet Home, 7 p.m.

Cascade at Sisters, 7 p.m.

Newport at Stayton, 7 p.m.

Special District 4:

Cottage Grove at Elmira, 7 p.m.

Class 3A

Special District 1 - East:

Salem Academy at Corbett, 7 p.m.

Special District 1 - West:

Amity at Willamina, 7 p.m.

Special District 2 - North:

Sutherlin at Harrisburg, 7:30 p.m.

Class 2A

Special District 1:

Portland Christian at Gaston, 7 p.m.

Special District 2:

Colton at Culver, 7 p.m.

Gervais at Kennedy, 7 p.m.

Special District 3:

Central Linn at Creswell, 7 p.m.

Special District 4:

Toledo at Gold Beach, 7 p.m.

Non-League:

Nestucca at Sheridan, 7 p.m.

Bandon at Illinois Valley, 7 p.m.

Class 1A

Special District 1 - North:

Perrydale at St. Paul, 7 p.m.

Special District 1 - South:

Elkton at Lowell, 7 p.m.

Oakridge at North Douglas, 7 p.m.

Special District 4 [6-Man]:

Triangle Lake at Crow, 7 p.m.


Quality local journalism takes time and money, which comes, in part, from paying readers. If you enjoy articles like this one, please consider supporting us.
(It costs just a few cents a day.)